Home General ପ୍ରତିଭା ରାୟଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ

ପ୍ରତିଭା ରାୟଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ଛଅ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପାରା-ଆଥଲେଟ୍ ପ୍ରମୋଦ ଭଗତ (କ୍ରୀଡା), ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ (ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ), ନରସିଂହ ପ୍ରସାଦ ଗୁରୁ (ସାହିତ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା), ଶ୍ୟାମାମଣିି ଦେବୀ (କଳା), ଶ୍ରୀମଦ୍ ବାବା ବଳିଆ (ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ) ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ସଚିବ ଗୁରୁ ପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର (ମରଣୋତ୍ତର) ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ । ସେହିଭଳି ସାହିତ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଗରେ ପ୍ରତିଭା ରାୟଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର – ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟରୁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ, ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଏବଂ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନାମକ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଶୃଙ୍ଖଳା / କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଯଥା – କଳା, ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ, ଜନସମ୍ପର୍କ, ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ, ଔଷଧ, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା, କ୍ରୀଡା, ନାଗରିକ ସେବା ଇତ୍ୟାଦିରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଅତୁଳନୀୟ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ପାଇଁ ‘ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ; ଉଚ୍ଚ କ୍ରମର ବିଶିଷ୍ଟ ସେବା ପାଇଁ ‘ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ’ ଏବଂ ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭିନ୍ନ ସେବା ପାଇଁ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here