Home Infrastructure ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଲାଗିଲା କଣ୍ଟେନର ସ୍କାନର

ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଲାଗିଲା କଣ୍ଟେନର ସ୍କାନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଇଜ୍ ଅଫ୍ ଡୁଇଙ୍ଗ୍ ବିଜନେସ୍ (ଇଓଡିବି) ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ, ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଗୋଟିଏ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଏକ୍ସ-ରେ କଣ୍ଟେନର ସ୍କାନିଂ ସିଷ୍ଟମ (ଏମ୍‍ଏକ୍ସସିଏସ୍‍) ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷଣ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ବନ୍ଦରରେ କଣ୍ଟେନର ଗୁଡିକର ରହିବା ସମୟକୁ କମାଯାଇ ପାରିବ ।

ବନ୍ଦରରେ ଏମ୍‍ଏକ୍ସସିଏସ୍‍ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ, ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ନିୟାମକ ବୋର୍ଡ (ଏଇଆରବି) ଏହାର ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୨୭ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ରେ ପାରାଦୀପ କଷ୍ଟମ୍ସକୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହି ସ୍କାନର୍ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୫ ଟି କଣ୍ଟେନରକୁ ସ୍କାନ୍ କରିପାରିବ, ଉନ୍ନତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ବିନା ବାଧା ସହିତ ସିଧାସଳଖ କଣ୍ଟେନରଗୁଡିକୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିବ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବାପାଇଁ ବନ୍ଦର ଜରିଆରେ କଣ୍ଟେନରରେ ଧାତବ ସ୍କ୍ରାପ୍ ସାମଗ୍ରୀର ପରିବହନକୁ ସହଜ କରିବ । ସ୍କାନରର କାର୍ଯ୍ୟ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ କଣ୍ଟେନର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି କାରଣ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଇଜି ଅଫ୍‍ ଡୁଇଙ୍ଗ ବିଜିନେସ୍‍ ଆଧାରରେ ଇକ୍ସଆଇଏମ୍‍ ବ୍ୟବସାୟରେ ସହାୟତା ପାଇଁ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପିପିଟି ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି ।

ଆରସିଏଲ୍‌, ଜେଡ୍‍ଆଇଏମ୍‍ଣ୍ଟଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ସିପିଂ ଲାଇନ୍ ଏବଂ ଶ୍ରେୟସ୍ ସିପିଂ ଲାଇନଗୁଡିକ ନିୟମିତ ଭାବରେ ବନ୍ଦରକୁ କହୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଲାଇନରଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଏବଂ ଅଧିକ ରିହାତି ଉପରେ ବିଚାର କରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here