Home Administration ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ ଉପରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା

ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ ଉପରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସଆରସି) ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଏବଂ ଏସପି ମାନଙ୍କୁ ଭିଡ଼ ଉପରେ କଡା ନଜର ରହିବାକୁ ଏବଂ ଜିରୋ ନାଇଟ୍ ଏବଂ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି ନହେବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ଏସପିମାନେ ପିକନିକ୍ ସ୍ପଟ୍‌, ମଲ୍‌, ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଣ୍ଟ ଏବଂ ପାର୍କ ପରି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଉଲ୍ଲଂଘନ ମାମଲାରେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀ ଜେନା ମଧ୍ୟ ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାନୁଆରୀ ମାସ ପାଇଁ କୋଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ପାର୍କ, କ୍ଲବ, ବେଳାଭୂମି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପିକନିକ୍ ସ୍ପଟ୍ ଗୁଡିକରେ ପିକନିକ୍ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜିରୋ ନାଇଟ୍ ଉତ୍ସବ, ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ ଏବଂ ହୋଟେଲ, କ୍ଲବ୍‌, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ପାର୍କ, କନଭେନସନ୍ ହଲ୍‌, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଉତ୍ସବକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । ବିବାହ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉତ୍ସବ (କିନ୍ତୁ ଭୋଜି ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ) ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ । ଧାର୍ଯ୍ୟ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହିତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଉପରୋକ୍ତ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକରେ ଭିଡ଼ ଏବଂ ସମାବେଶ ଉପରେ କଡା ସଜାଗ ରହିବ । କୌଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଭୋଜି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ । ଏଥିରେ କୌଣସି ସାମାଜିକ ସମାବେଶ, ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରା, ନୃତ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ସକାଳ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବ । ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ କରିବନାହିଁ ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲା ୨୦୨୨ ର ସକାଳ ୫ ରୁ ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ର ସକାଳ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ରମଣ ଏବଂ ପିକନିକ୍ ଆୟୋଜନ କରିବେ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ହୋଟେଲ, ପାର୍କ, ମଲ୍‌, ସମ୍ମିଳନୀ ପକ୍ଷ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ନୃତ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଦୋକାନ, ମଲ୍ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୫ ଟାରୁ ରାତି ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here