Home Covid ଦିନକୁ ୩ଲକ୍ଷ ଟିକା

ଦିନକୁ ୩ଲକ୍ଷ ଟିକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟିକା ଯୋଗାଇବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତିଦିନ ୩ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର ରବିବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ (ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଏବଂ ପିଏଚଓ) ମାନଙ୍କୁ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ଏବଂ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ହାରାହାରି ୧.୫ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଡୋଜ ଦିଆଯାଉଛି । ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଟିକା ଅପଚୟ ହାରକୁ ଆଧାର କରି ଭାରତ ସରକାର ଆମ ରାଜ୍ୟକୁ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦେବେ । କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ସଂଶୋଧିତ ରଣନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ୧୮-୪୪ ବର୍ଷ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟୀକାକରଣକୁ ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ୍ ଏବଂ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୨୧ ଜୁନ୍ ଠାରୁ ଏକ ଅଭିଯାନ ମୋଡରେ ଟିକାକରଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧ ଷ୍ଟକ୍ (ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଣ) ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଯେତେଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକରେ ଅତି କମରେ ୫ଟି ଅଧିବେଶନ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏନଏସି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ୧୦ ଟି ଅଧିବେଶନ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହାନଗର ନିଗମରେ ୨୦ ଟି ଅଧିବେଶନ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପୌରପାଳିକା ପ୍ରଶାସନକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ଏବଂ ତା\’ଠାରୁ ଅଧିକ ଅତିରିକ୍ତ ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବତା ଆଧାର କରି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅନ-ସାଇଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟୀକାକରଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏକତ୍ରିତ ହେବେ ବୋଲି ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ମହାନଗର ନିଗମକୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୧୮ -୪୪ ବର୍ଷ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟୀକାକରଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦିନ ୩ଲକ୍ଷ ଟୀକାକରଣ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି) ପାଇଁ ୨୩,୦୦୦, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୨୩,୩୦୦, କଟକ ପାଇଁ ୧୮,୦୦୦, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ପାଇଁ ୧୬,୧୦୦, ବାଲେଶ୍ୱର ପାଇଁ ୧୫,୫୦୦, ସୁନ୍ଦରଗଡ ପାଇଁ ୧୨,୩୦୦, ଯାଜପୁର ପାଇଁ ୧୧,୮୦୦, କେନ୍ଦୁଝର ପାଇଁ ୧୧,୬୦୦ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ପୁରୀ, ବୋଲାଙ୍ଗୀରରେ ୧୦,୬୫୦, ବରଗଡ, କାଲାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ଭଦ୍ରକରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୦,୦୦୦ କରି ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଦୈନିକ ୧୦,୦୦୦ ରୁ କମ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି – ଅନୁଗୁଳ (୮,୬୦୦), ଦୌଦ୍ଧ (୨,୮୦୦), ଦେବଗଡ (୨,୦୦୦), ଢେଙ୍କାନାଳ (୮,୦୦୦), ଗଜପତି (୩,୬୫୦), ଜଗତସିଂହପୁର (୭,୭୦୦), ଝାରସୁଗୁଡା (୪,୦୦୦), କନ୍ଧମାଳ (୪,୬୦୦), କେନ୍ଦ୍ରାପଡା (୯,୪୦୦), ଖୋର୍ଦ୍ଧା (୮,୪୦୦), କୋରାପୁଟ (୮,୭୦୦), ମାଲକାନଗିରି (୩,୮୫୦), ରାୟଗଡା (୬,୧୫୦), ସମ୍ବଲପୁର (୭,୦୦୦) ଏବଂ ସୋନପୁର (୪,୦୦୦) ।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ୩.୦୯ କୋଟି ନାଗରିକଙ୍କୁ (୬.୧୮ କୋଟି ଡୋଜ) ଟିକା ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ୧୬ ଜାନୁୟାରୀ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ୯୩.୭୩ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭.୯୭ ଲକ୍ଷ ନାଗରିକ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here