Home General ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଟ୍ରାକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ADTS

ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଟ୍ରାକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ADTS

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସ୍କିଲ୍ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ସମ୍ପ୍ରତି ଜଣେ ମୋଟର ଯାନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି | ପରୀକ୍ଷା ଶେଷରେ ଏହି ଅଧିକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି କି ନାହିଁ | ଏହା ଶୀଘ୍ର ଇତିହାସ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଦକ୍ଷତା ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ୟାମେରା, ସେନ୍ସର ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦ୍ୱାରା ନିଆଯିବ | ପରିବହନ ବିଭାଗ, ଓଡିଶା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରୁଛି |

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର  ସାଂଘାତିକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ମାନୁଆଲ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ମାନବ ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ (ADTS) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରୁଛି। ସେହିଭଳି ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରାଯାଇଛି I

ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ମାନୁଆଲ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ସିଷ୍ଟମ କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ହେବ | ସିଷ୍ଟମ୍ କେବଳ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ skills ଯାଞ୍ଚ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ |

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୧୯ ଟି ଆରଟିଓ ଅର୍ଥାତ୍ ଅନୁଗୁଳ,ବାରିପଦା , ଭଦ୍ରକ, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଦେଓଗଡ଼,ଢେଙ୍କାନାଳ , ଗଞ୍ଜାମ, ନୟାଗଡ଼, ଫୁଲବାଣୀ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ରାଉରକେଲା, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ତାଳଚେର , କେଉଁଝର , ମାଲକାନଗିରି, ନୁଆପଡା, ଭଞ୍ଜନଗର, ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ସୋନପୁରଠାରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଟ୍ରାକରେ ADTS ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ |  |

ଭିଡିଓ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସେନ୍ସରର ବ୍ୟବହାର କରି  ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସେଟଅପ୍ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ | ଯାନଗୁଡିକର ପ୍ରବେଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଡିଜିଟାଲ୍ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ | ଟ୍ରାକରେ ଫିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଡିଜିଟାଲ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ସେନ୍ସରଗୁଡ଼ିକ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବ ଏବଂ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିଚାର କରିବ | ଏକାଧିକ HD(High Definition) କ୍ୟାମେରା ସହିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ପରିକଳ୍ପିତ ସିଷ୍ଟମକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଡ୍ରାଇଭିଂ skills  ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାକୁ ରଖାଯିବ | ଟ୍ରାକ୍ ଗୁଡିକ ସେନ୍ସର ସହିତ ଲାଇନ୍ ହେବ, ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ସେନ୍ସରକୁ ମାରିବା ଦ୍ୱାରା ମାର୍କ ନଷ୍ଟ ହେବ |

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ସିଟ୍ ବେଲ୍ଟ, ପାଥ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଗାଡ଼ି ଚାଳନା, ଷ୍ଟପ୍ ଲାଇନ୍, ଅପ୍ ଗ୍ରେଡିଏଣ୍ଟ୍, ଫରୱାର୍ଡ -8, ରିଭର୍ସ- S ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଜଙ୍କସନ୍ ପରି ପାରାମିଟର ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ |

ଅପେକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ଏଲଇଡି ଟେଲିଭିଜନ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ ଯାହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପାସ୍ ଖେଳିବ ଏବଂ LMV ଏବଂ ମୋଟରସାଇକେଲ୍ ପାଇଁ ଭିଡିଓ ବିଫଳ ହେବ | ଟେଲିଭିଜନରେ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ଭିଡିଓ ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ | ଭିଡିଓଗୁଡିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଏଲଇଡି ଆଉଟଡୋର ​​ଟେଲିଭିଜନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଯଥା ସମସ୍ତ ଟ୍ରାକ୍ ପାଇଁ ଟ୍ରାକ୍ ନାମ ସହିତ ଟପ୍ ଭ୍ୟୁ କ୍ୟାମେରା / ଭିଡିଓ ଆନାଲିଟିକ୍ସ କ୍ୟାମେରା ଲାଇଭ୍ ଭ୍ୟୁ ଅଛି I

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରାମାଣିକତା ଓ ବୈଧତା ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ, ଚେହେରା ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ LMV ଭେଇକିଲରେ ଡୁଆଲ୍ କ୍ୟାମେରା ସହିତ ସଂସ୍ଥାପିତ ହେବ | ଏହା ସିଟ୍ ବେଲ୍ଟର ଉପସ୍ଥିତି ଚିହ୍ନଟ କରିବ, ଆବେଦନକାରୀ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବେ | ପରୀକ୍ଷା ଟ୍ରାକ LMV & Two-Wheeler ର ଆରମ୍ଭରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଭେରିଏବଲ୍ ମେସେଜ୍ ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ |

ଆବେଦନକାରୀମାନେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଜାଣିବେ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ଶୀଘ୍ର ଆନୁଷ୍ଠାନିକତା ସମାପ୍ତ କରିବେ | ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପରୀକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ “ପାସ୍ କିମ୍ବା ବିଫଳ” ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭେରିଏବଲ୍ ମେସେଜିଂ ବୋର୍ଡ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷା ଟ୍ରାକରେ ରଖାଯିବ | ୧୦ ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଫଳାଫଳ ଜଣ ଯାଇପାରିବ |

ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ପାସ୍ / ବିଫଳତାର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବା ସହିତ ଘୋଷିତ ହେବ | ଯଦି ମେସେଜ୍ “ପାସ୍” ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ, ଆବେଦନକାରୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷା ଗଠନକୁ ଯିବେ ଏବଂ ଯଦି ମେସେଜ୍ “ବିଫଳ” ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ, ଆବେଦନକାରୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନକରି ପରୀକ୍ଷା ଟ୍ରାକରୁ ବାହାରିବେ | ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ / ବିଫଳ ଫଳାଫଳ ଶେଷରେ | ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବୋର୍ଡରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ |

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତି ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here