Home Administration ଡିଲରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଆରଟିଓଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଡିଲରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଆରଟିଓଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ:  ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଡିଲରମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ରସିଦ ନ ଦେଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ରାଶି ଆଦାୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଡିଫଲ୍ଟ ଡିଲରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଆରଟିଓଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଚଳିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ପହିଲାରୁ ଓଡିଶା ପରିବହନ ବିଭାଗ ଡିଜିଟାଲ ମୋଡରେ ଗାଡି ଚାଳନା ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ଫଳସ୍ୱରୂପ, କ୍ରେତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ଯାନଗୁଡିକର ପଞ୍ଜୀକରଣର ଦେୟ ୨୮୨ ରୁ ୧୪୦ ଟଙ୍କା କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ (ପରିବହନ) ବିଭାଗ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ନଂ ୧୦୯୦୦ / T. ୨୧-୧୨-୨୦୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ତଥାପି, ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି  ଯେ କିଛି ଡିଲର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ପୂର୍ବ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଦୁଇ କିମ୍ବା ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ କିଣୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ କିଛି ଗାଡି ଡିଲର ଅତିରିକ୍ତ ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି । ନୂତନ ଯାନ ପାଇଁ ସରକାର କେବଳ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଟିକସ ରାଶି ଆଦାୟ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ବିତରକମାନେ କେବଳ ସେହି ରାଶି ଆଦାୟ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ରାଶି ଆଦାୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଏହି ଆଦେଶରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଡିଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଏକ ନୋଟିସ୍ ବୋର୍ଡରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର ଯାନ ପାଇଁ କ୍ରେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେୟ ପ୍ରଦାନର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ । ବୋର୍ଡରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯେ ଡିସପ୍ଲେ ବୋର୍ଡରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ରାଶି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି  ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ।

ସମସ୍ତ ଚାର୍ଜଗୁଡ଼ିକ ଡିସପ୍ଲେ ବୋର୍ଡରେ ଜରୁରୀ କିମ୍ବା ଅପସନାଲ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ଦେୟ ପାଇଁ ଡିଲର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରସିଦ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୋଟିସ୍ ବୋର୍ଡ / ଡିସପ୍ଲେ ବୋର୍ଡରେ ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗୁଡିକ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ  ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଆରଟିଓ ଗୁଡ଼ିକ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଶୋ’ରୁମ ଗୁଡିକରେ ଯାଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏସ୍‍ଟିଏ ତରଫରୁ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here