Home General ଚାଲିଗଲେ ମନୋରମା

ଚାଲିଗଲେ ମନୋରମା

କଟକ: ଜଣାଶୁଣା ସାହିତ୍ୟିକ, ସମ୍ପାଦିକା ମନୋରାମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କର ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଶ୍ରୀମତୀ ମହାପାତ୍ର ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ।

ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ।

ଓଡିଆ ଦୈନିକ “ସମାଜ’ ର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ସମ୍ପାଦକ । ସେ ଓଡିଆରେ “ଝିଟିପିଟି କହେ’ ରଚନା କରିଥିଲେ ଯାହା ସମସାମୟିକ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ବିଶ୍ଳେଷଣାତ୍ମକ ଏବଂ ସମାଲୋଚିତ ବିଶ୍ଳେଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୁସ୍ତକ ଥିଲା ‘ଜୁଆର ଯେଉଁଠି ଉଠେ’, ମହିଳା ମୁକ୍ତି ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ କବିତା ସଂକଳନ ୧୯୬୦ ମସିହାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ବନ୍ଦ ଘରର କବାଟ, ବୈଦେହୀ ବିସର୍ଜିତ,ସଂହତିର ସଂହିତା, ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ୱର, ଶକ୍ତି ରୂପେଣ ସଂସ୍ଳିତା, ‘ରୂପମ୍ ରୂପମ ପ୍ରତୀରୁପମ୍‌’, ‘ସ୍ମୁତି ଚନ୍ଦନ’, ‘ସମୟ ପୁରଷା’, ‘୧୫୧ କବିତା’, ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ ଅରୁପ ଆଲୋ’, ‘ୟେ ପୃଥିବୀ ସସୌର୍ଯ୍ୟ’, ‘ଉତ୍ତରା ନିରୁତରା’ ତାଙ୍କର କେତେକ ଖ୍ୟାତନାମା ସାହିତ୍ୟିକିୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଯାହାକି ପର ପୀଢି ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥାଏ ।

ସେ ୧୯୮୪ ରେ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର, ୧୯୮୮ ରେ ସୋଭିଏତ ନେହେରୁ ପୁରସ୍କାର, ୧୯୯୦ ରେ କ୍ରିଟିକ୍ ସର୍କଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପୁରସ୍କାର, ୧୯୯୧ ରେ ଇଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାସାଗର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ୧୯୯୪ ରେ ରୁପମ୍ବର ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ଶୋକ ବାର୍ତ୍ତାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜଣେ ଶିକ୍ଷାବିତ, ଲେଖକ ତଥା ବକ୍ତା ଭାବରେ ସ୍ୱର୍ଗତ ମହାପାତ୍ର ଓଡିଆ ଜଗତରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟା, ବିଶେଷକରି ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ଏବଂ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଜଣେ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ସେ ସାମ୍ବାଦିକତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ମାନ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ।

ଲୋକସେବକ ମଣ୍ଡଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ସେ ସାମାଜିକ ସେବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଶା ଜଣେ ବକ୍ତା ତଥା ଜଣେ ମହାନ୍ ମହିଳାଙ୍କୁ ହରାଇଲା ।

ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଗଭୀର ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here