Home Health ଖୋଲା ବଜାରରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କର

ଖୋଲା ବଜାରରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କର

177
0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା କିଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଗି ଖୋଲା ବଜାରରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ବର୍ଗଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସିର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ଯାହାକି ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ପାଇଛି, ସେଗୁଡିକୁ ଭାରତରେ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍‍ ।

ଭାରତରେ ଏକ ବଡ଼ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିଚ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇଥିବାରୁ ଆମ ସରକାର ଅତିରିକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍‍ ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ମହାନଗର ନିଗମ, ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ବୟସ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ନମନୀୟ କରାଯିବା ଉଚିତ ।

କୌଣସି ପ୍ରକାର ଲକ୍‍ଡାଉନ୍‍ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମର ନିରନ୍ତର ସହଯୋଗରେ ଭାରତ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଦିନ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଟିକା ପରିଚାଳନା କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି ।

ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଯୋଗାଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏହି ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ, ମୁଁ ପ୍ରତିଦିନ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟିକା ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟିକା ଡୋଜ ମାଗିଥିଲି । ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଯୋଗ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ (୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଆମକୁ ୧୬୦ ଦିନ ଲାଗିବ ବୋଲି ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଠିକଣା ଭାବେ ଆଗେଇ ନେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର କୋଭିଡ-୧୯ ଯୋଦ୍ଧା ସମେତ ୪୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିସାରିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here