Home Administration କେହି ଶୋଇବେନି ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ

କେହି ଶୋଇବେନି ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ବାସହୀନ ଲୋକେ ଶୀତଦିନେ ଯେଭଳି ଖୋଲା ଆକାଶ ନସୁଅନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ନିରାପଦ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ରଖାଯିବ ।

ବାସହୀନ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ସଂସ୍ଥା (ସୁଡା) ସମସ୍ତ ମହାନଗର ନିଗମର କମିଶନର ଏବଂ ସମସ୍ତ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଏବଂ ଏନଏସିର କାର୍ଯ୍ୟର୍ନିବାହୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଶୀତ ଋତୁରେ ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳର ବାସହୀନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଶୀତକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ସୁଡାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାରଦା ପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡା ପୌରସଂସ୍ଥାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିୟମିତ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଶୀତକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଏକ କ୍ୟାପସନ୍ “ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ କେହି ଶୋଇବେ ନାହିଁଏ ଏବଂ ଆମ ସହରକୁ ବାସହୀନ ମୁକ୍ତ କରିବା” ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଭୂମିହୀନ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରିବା ଏବଂ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟରେ ଉଷୁମ, ଶଯ୍ୟା, ସାନିଟାଇଜର୍‌, ହାତ ଧୋଇବା, ପାନୀୟ ଜଳ, ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁବିଧା ସହିତ ଶୀତଦିନେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅଯାଇପାରେ । ସହରୀ ବାସୀହୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ।

ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠନମୂଳକ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା କିମ୍ବା ଭଡା କିମ୍ବା ସରକାରୀ କୋଠାକୁ ଏଚ୍‍ୟୁଏଚ୍‍ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ନବୀକରଣ କରିବା ପରେ ଏହି ଶୀତ ସମୟରେ ବାସହୀନମାନଙ୍କୁ ଘର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।

ରାତ୍ରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଶୀତଦିନେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଶୀତକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ସୁଡାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ସହରାଞ୍ଚଳ ବାସହୀନ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ମନିଟରିଂ କମିଟିର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୧୩,୬୫୧ ଭୂମିହୀନ ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଉତ୍ତର ଜୋନ୍ -୧୦୮୦, ସାଉଥ୍ -୪୬୬୦ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ -୭୯୧୧ ଜଣା ରହିଛନ୍ତି ।

ବିଭିନ୍ନ ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ରେ ୪୩ ଏସୟୁଏଚ୍‍ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଫୁଲବାଣୀ, ଗଞ୍ଜାମ, ଅନୁଗୁଳ ଏବଂ ସୁନାବେଡାର ଚାରିଟି ନୂତନ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଏବଂ ସୋନପୁର, ରାୟଗଡା, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଅନ୍ୟ ଚାରିଟି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ର୍ନିମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋରାପୁଟ, ଟିଟିଲାଗଡ, ଉମରକୋଟ, ବାଲିମେଲା, ଧର୍ମଗଡ, ପୁରୀ ଏବଂ ଭଞ୍ଜନଗରରୁ ଆନୁମାନିକ ପରିମାଣର ୩୬୮.୬୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହିତ ଏଚୟୁଏଚ୍‍ର ୭ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ସମୁଦାୟ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨ ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିବାବେଳେ ୧୦ ଟି ଏଚୟୁଏଚ୍‍ର ସିସିଟିଭି ସହିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୧ ଟି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ନାହିଁ ।

ପାରାଦୀପରେ ଏସୟୁଏଚ୍‍ କୁ ବାଦ୍ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ଜଳ ବିଶୋଧନକାରୀ ଯନ୍ତ୍ର ଅଛି । ପ୍ରକାଶ ଯେ ପାରାଦୀପ ଏସୟୁଏଚ୍‍ ପାଖରେ ଥିବା ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରରୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଅଣାଯାଇ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here