Home General କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିନାହିଁ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି

କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିନାହିଁ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି

ଭୁୁବନେଶ୍ୱର : ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆରଏ) କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିନାହିଁ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆରଏ) ଗଠନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ସେହି ସମୟରେ ମୋଦୀ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଥିଲେ, ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି କୋଟି କୋଟି ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ସାଧାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଏକାଧିକ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ହଟାଇବ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ତଥା ସମ୍ବଳ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହେବ ।

ତେବେ ଘୋଷଣା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ରହିଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ଗଠନ କରିବା ପରେ ଚୁପ୍‍ ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ) ର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ।

କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ସାଂସଦ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମାନବ ସମ୍ବଳ (ବର୍ତ୍ତମାନର ଶିକ୍ଷା) ମନ୍ତ୍ରୀ କପିଲ ସିବଲ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏନଆରଏର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ପଚାରିବା ସହିତ କେତେବେଳେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ମୋଦୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଶ୍ରୀ ସିଂହ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସେ ସିବଲଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଉତ୍ତର ଦେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ ।

ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମାନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନତା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିର ଏକ ନୂତନ ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ସରକାର ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି (ଏନ୍‍ଆରଏ) ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କେତେକ ବର୍ଗର ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ / ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା (ସିଇଟି) କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂଗଠନ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଚୟନ ଆୟୋଗ (ଏସ୍‍ଏସ୍‍ସି), ରେଳବାଇ ନିଯୁକ୍ତି ବୋର୍ଡ (ଆରଆରବିଏସ୍‍) ଏବଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍‍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପର୍ସନାଲ ସିଲେକସନ (ଆଇବିପିଏସ୍‌) ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏସଏସସି, ଆରଆରବିଏସ୍‍ ଏବଂ ଆଇପିବିଏସ୍‍ ପରି ବିଦ୍ୟମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରଖିବେ । ସିଲାବସ୍‌, ପରୀକ୍ଷଣର ସ୍କିମ୍‌, ଫି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ, ସ୍ୱାଭାବିକତା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବ୍ୟତୀତ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି (ଇଏସି) ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । (ତଥ୍ୟ)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here