Home Education କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଷ୍ଟର

କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଷ୍ଟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର :  କଳାହାଣ୍ଡି ବାସୀଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା | ଆଜି ଏହାର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅହି ଉପଲକ୍ଷେ ମାନ୍ୟବର ବାଚସ୍ପତି ଡକ୍ଟର ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଷ୍ଟର ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ପୋଷ୍ଟରକୁ ଭାରତୀୟ ପୋଷ୍ଟ, ଓଡିଶା ସରକାର ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। । ଏହି ଅବସରରେ ମାନ୍ୟବର ବାଚସ୍ପତି ଡକ୍ଟର ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ କଳାହାଣ୍ଡି  ଜିଲ୍ଲାର ନିଜସ୍ଵ ପରିଚୟ ରହିଛି ଏବଂ କଳା ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଜିଲ୍ଲା ଅନନ୍ୟ ଅଟେ । ଚାଲିଗଲାଣି ସେହି ଦିନ ଯେଉଁ ଦିନ କଳାହାଣ୍ଡି  ଜିଲ୍ଲାକୁ “ଭୋକର ଭୂଗୋଳ” ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିଲ୍ଲା ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ହେତୁ ଏହାର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ଘଟିଛି  |

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କଳାହାଣ୍ଡି  ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବ | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ କଳାହାଣ୍ଡି  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାଗତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବହୁ ଆଗକୁ ଯିବ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବ।

ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶିଳ୍ପ, ଗୃହ (ରାଜ୍ୟ) ମାଇକ୍ରୋ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଏହି  ଜିଲ୍ଲାର ଗୌରବମୟ ଇତିହାସ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କଳାହାଣ୍ଡି  ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସାକାର କରିବ । ସରକାରୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ପରିବେଶ ତଥା ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଅରୁଖ, ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ, ଆଇନ, ଗୃହ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା, କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ତୁଷାର କାନ୍ତ ବେହେରା, ବିଧାୟକ ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ, ମୌଷଧି ବାଗ, ବିଧାୟକ ଧର୍ମଗଡ ଏବଂ ପ୍ରଦୀପ ଡିସାରୀ, ବିଧାୟକ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here