Home News in Odia କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଯାହା କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲା ତାହା ସତ୍ୟ ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ଓପିସିସି) କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ ଦଳର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ ଓପିସିସିର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି, ଯିଏକି ୨୦୨୨ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦଳକୁ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ନବ କିଶୋର ଦାସ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଥିଲେ । ସେ ଏବେ ବିଜେଡି ସରକାରରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍‍ ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଶ୍ରୀ ମାଝି ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଏଆଇସିସିର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତିି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି । ଗଭୀର ସମ୍ମାନ, ଦୁଃଖ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କରୁଛି ଯେ ମୁଁ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମାଝି ତାଙ୍କ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବ ନେତା ତଥା ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭା ର୍ନିବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ମାଝୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଥିବାବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମହାନ ପୁରୁଣା ଦଳର ଉତ୍ସାହର ଅଭାବ ରହିଛି ।

ଦଳର ସଂଗଠନ ଆପଣଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ପଦ ପଦବୀ ଦଖଲ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧିରେ ଧିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳ ପ୍ରାୟତଃ ନିଜର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ହରାଇଛି ଯାହା ପୁନର୍ଜୀବିତ ହେବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ନେଇପାରେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମାଝୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେକୌଣସି ପଦବୀରେ ଲୋକଙ୍କର ସେବା କରିବାକୁ ମୋର ବହୁତ ଇଚ୍ଛା ଅଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଅଭାବ ରହିଛି । ମୁଁ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ସହ ଦଳ ଛାଡୁଛି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ମୋତେ ଦୟାକରି କ୍ଷମା କରିଦେବେ । ମୁଁ ତଥାପି ତୁମର ଆଦର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ମୋର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବି ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଭାବରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ସେବା କରିବି ।

ଶ୍ରୀ ମାଝୀ ୨୦୦୯ ରେ ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ଲୋକସଭାକୁ ର୍ନିବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସେ ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ବାଲାଭଦ୍ର ମାଝୀ (ବିଜେଡି) ଏବଂ ରମେଶ ମାଝୀ (୨୦୧୯) ଙ୍କ ଠାରୁ ର୍ନିବାଚନରେ ହାରିଥିଲେ । ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ।

ଚଳିତ ମାସରେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନ଼ାୟକଙ୍କ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ମାଝୀ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here