Home Infrastructure ଓଡିଶାର ଦୁଇ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ ୬୯ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଓଡିଶାର ଦୁଇ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ ୬୯ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭାବରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ରାଉରକେଲାରେ ଦୁଇଟି ସହରରେ ୪,୯୧୮.୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅତି କମରେ ୬୯ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ।

୬୯ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ୩୫୮୮.୩୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୫୬ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୧,୧୧୪.୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୨୩ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହୋଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସଂସଦରେ ଗୃହ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଲ କିଶୋର ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ୩୫୩୮.୯୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୨୮ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଟେଣ୍ଡର କରିଛି; ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୩୩୦.୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୨୫ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି । ଟେଣ୍ଡର ହୋଇଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ୮୭୩.୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୧୬ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଓଡିଶାର ଦୁଇଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ୬୪୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା (୯୧ ପ୍ରତିଶତ) ଏହି ସହରଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର କରିସାରିଛି ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମିଶନ୍ (ଏସସିଏମ୍‌) ଅଧୀନରେ ଆଉ କୌଣସି ସହରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭାବରେ ୧୦୦ ଟି ସହରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ୨୫ ଜୁନ୍‌, ୨୦୧୫ ରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମିଶନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ୧୦୦ ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟରୁ ୨,୦୫,୦୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୫,୧୫୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା ।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମିଶନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସହରଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଯାହା ମୂଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟ ସମାଧାନର ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ପରିବେଶ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ତଥା ଉନ୍ନତ ଜୀବନଶୈଳୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଶ୍ରୀ କୌଶଲ କିଶୋର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତି ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ମଡେଲ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି ଯାହା ସମାନ ସହର / ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଗ୍ରହୀ ସହରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ଭାବେ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here