Home Education ଏପ୍ରିଲ୍‍ ୨୮ରୁ ଅଫ୍‍ଲାଇନରେ +୨ ପରୀକ୍ଷା

ଏପ୍ରିଲ୍‍ ୨୮ରୁ ଅଫ୍‍ଲାଇନରେ +୨ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍‍ ୨୮ତାରିଖରୁ ଅପ୍‍ଲାଇନ୍‍ ମୋଡରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆଜି ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (ସିଏଚ୍‍ଏସ୍‍ଇ) ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ଯାହା ମେ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । କଳା, ବିଜ୍ଞାନ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ବିଷୟରେ ୩.୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଜର ହେବେ ।

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବାରୁ ପରିଷଦ ଶିକ୍ଷକ, ଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଫର୍ମାଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ବୋଲି ସିଏଚ୍‍ଏସ୍‍ଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରୀକ୍ଷା ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ଗୋଟିଏ ସିଟିଂରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ସମସ୍ତ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ କରାଯିବ ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ପରିଷଦ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ମାର୍କକୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ତିନୋଟି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଯେଉଁଠାରେ ଛାତ୍ର ଅଧିକ ମାର୍କ ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବ । ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮ ରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ଦିଆଯିବ ।

ପରିଷଦ ଆହୁରି କହିଛି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆଗାମୀ ବାର୍ଷିକ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ଦେବ ।

ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇଟି ଯୋଜନାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ମାର୍କଗୁଡିକ ସେହି ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଗଜରେ ଅନ୍ତିମ ମାର୍କ ଭାବରେ ଗଣାଯିବ ବୋଲି ସିଏଚ୍‍ଏସ୍‍ଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here