Home Finance ଇ-ରିସିପ୍ଟରେ ୨୨ହଜାର କୋଟି କାରବାର

ଇ-ରିସିପ୍ଟରେ ୨୨ହଜାର କୋଟି କାରବାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୦୨୧-୨୨ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ଟ୍ରେଜେରୀରେ ୨୨ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଇ-ରିସିପ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥ ବିଭାର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ବିଶାଲ ଦେବ ଆଜି ଏଠାରେ ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଇ-ରିସିପ୍ଟ ଗୁଡିକର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧-୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେଜେରୀ ମା୍ମମରେ ମୋଟ ୨୩,୬୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରସିଦ (କୋଟିରେ) ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଇ-ରସିଦ ପରିମାଣ ୨୨,୯୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଇ-ରସିଦଗୁଡିକ ଛଅ ବର୍ଷ ମ୍ମରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଛି । ୨୦୧୬-୧୭ ରେ ଟ୍ରେଜେରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ଇ-ରସିଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ୨୦୧୭-୧୮ ରେ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୨୦୧୮-୧୯, ୨୦୧୯-୨୦ ଏବଂ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରସିଦ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଟ୍ରେଜେରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମୋଟ ରସିଦ ମଧ୍ୟରୁ ୯୪ ପ୍ରତିଶତ ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଇ-ରସିଦ ଉତ୍ପାଦନ ୨୦୧୬-୧୭ ରେ ୬୮% ରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ରେ ୭୩%, ୨୦୧୮-୧୯ ରେ ୭୫%, ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ୮୬% ଏବଂ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୯୧% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଲକ୍ଷ କାରବାର କରାଯାଉଛି । ୩୭ ରୁ ଅଧିକ ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ସେବା ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକନ୍ତୁ, ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ୱର ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷର ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ଡେବିଟ୍ ଆଣ୍ଡ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌, ୟୁପିଇ, ୱାଲେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଗତକାଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଏବଂ ଦୁଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଅର୍ଥାତ ଆକ୍ସିସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟୱେ ବିଲ୍ ଡେସ୍କ ଏବଂ ସିସି ଆଭେନ୍ୟୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସେବା ସ୍ତରୀୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, କାରବାରର ନିଶ୍ଚିତକରଣ ୩୦ ମିନିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବାଧିକ ଜଣା ପଡିପାରେ ଏବଂ କାରବାର ସ୍ଥିତିର ଦୁଇଥର ଯାଞ୍ଚଞ୍ଚପାଇଁ ଏକ ସୁବିଧା ଅଛି । ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ (ଆଇଏଫଏମ୍‌ଏସ୍‌) ଅଧୀନରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ରସିଦ ଏବଂ ବିତରଣରେ ସେବା ପ୍ରଦାନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । (ତଥ୍ୟ)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here