Home Media ଆରପାରିରେ ରାଜୁ ମିଶ୍ର

ଆରପାରିରେ ରାଜୁ ମିଶ୍ର

ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ର୍ନିମାତା ରାଜ ଗୋପାଳ ମିଶ୍ର ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି । ରାଜୁ ମିଶ୍ର ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ବିଶିଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କର ସୋମବାର ଦିନ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

ପୁଣେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଆଲୁମିନସ୍ ଥିବା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ପ୍ରାୟ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

ଜଣେ ବହୁମୁଖୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ର୍ନିମାତା, ଜଣେ ଅଭିନେତା, ଲେଖକ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପକୁ ତାଙ୍କର ଅମୂଲ୍ୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ସମ୍ମାନିତ ଗୁରୁ କେଲୁଚରଣ ମହାପାତ୍ର ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ ଗତମାସରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଓଡିଆ ଚଳଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପରେ ଜଣେ ପରଫେକ୍ସନିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନନୀୟ ଜୟଦେବ ପୁରସ୍କାରରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚଳଚିତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ‘ଚକା ଆଖୀ ସାବୁ ଦେଖୁଛି’, ‘ପୁଅ ମୋରା କଳା ଠାକୁର’, ‘ସାଗର ଗଙ୍ଗା’, ‘ରୂପା ଗାଁ ର ସୁନା କନିଆ’, ‘ସତ ମିଛ’, ‘ଜୋର ଜାର୍ ମୁଲାକ ତାର’, ‘ଜୀବନ ମୃତ୍ୟୁ’ ଏବଂ ‘ମମତା ମାଗେ ମୂଲ’ ଇତ୍ୟିାଦି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ବହୁ ରାଜନୈତିକ ନେତା ତଥା ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଦୁଃଖଦ ଖବରରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରି ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ବିଶିଷ୍ଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ର୍ନିମାତା ରାଜୁ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖୀ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ସ୍ମରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଅନେକ ସୁପର ହିଟ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ସେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ଓଡିଆ ସିନେ ଜଗତରେ ଏକ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ନିରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜୁ ବାବୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ।

ତାଙ୍କର ଶେଷକୃତ୍ୟ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରରେ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here