Home Health ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପଞ୍ଜିକରଣ

ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପଞ୍ଜିକରଣ

191
0

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଓଡିଶା ଆଜି ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକ୍ସର ନିଜସ୍ୱ ଇ-ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟେୱ ଓ ଅନଲାଇନ୍‌ ପଞ୍ଜିକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ପିସି ପିଏନଡିଟି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନଲାଇନ୍‌ ଆବେଦନକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ମୋଡ୍‌ ରେ ସଫଫେୱର୍‌ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଯେଉଁମାନେ ପିସି ଏବଂ ପିଏନଡିଟି ଆକଫ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲ୍ଲାର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାଧିକରଣ, ସେମାନଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନଲାଇନ୍‌ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକର ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ନବୀକରଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅକେଫାବର ୧୮ ରେ ଓଡିଶା ରାଇଟ୍‌ ଟୁ ପବ୍ଲିକ୍‌ ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଆକଫ ଅଧୀନରେ ପ୍ରି କନସେପଫ ଏବଂ ପ୍ରି ନେଟାଲ୍‌ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍‌ ଟେକନିକ୍‌ସ (ପିସି ଆଣ୍ଡ ପିଏନ୍‌ଡିଟି) ନିୟମ ୧୯୯୬ େ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା ।

ଅନଲାଇନ୍‌ ପ୍ରୟୋଗ, ଏନ୍‌ଆଇସି ବିକଶିତ ଏକ ଉପଭୋକ୍ତା-ଅନୁକୂଳ ସଫଫେୱର୍‌, ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ପ୍ରକ୍ରିୟାଗତ ବିଳମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ, ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ହାରାହାରି ସମୟ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ସୁବିଧା ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ନବୀକରଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ରେକର୍ଡ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣକୁ ସୁଗମ କରିବା ଏବଂ ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ, ଆବେଦନଗୁଡିକ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଚେକଲିଷ୍ଟ େୱବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲରେ ଅପଲୋଡ୍‌ ହୋଇଛି । ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜିକୃତ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ସୁବିଧା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ, ପଞ୍ଜିକରଣକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବ, ନୂତନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବ୍ୟତୀତ ନବୀକରଣ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଆବେଦନ ଦାଖଲ ଏବଂ ଦେୟ ଦେବାର ପଦ୍ଧତି ଅନଲାଇନରେ କରାଯାଇଛି । ପୋର୍ଟାଲ୍‌ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରୟୋଗର ସ୍ଥିତି ଟ୍ରାକ୍‌ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । ଆବେଦନକାରୀ ପୋର୍ଟାଲରୁ ଅନ୍ତିମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଡାଉନଲୋଡ୍‌ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ଆବେଦନ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ସମୟସୀମା ହେଉଛି ୭୦ ଦିନ । ଡାଉନଲୋଡ୍‌ ହୋଇଥିବା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ କୁ ବୈଧ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଦସ୍ତଖତ / ଷ୍ଟାମ୍ପଡ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଶାଲିନୀ ପଣ୍ଡିତ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ଅଶୋକ କୁମାର ନାୟକ ଏବଂ ଏଫଡବ୍ଲ୍ୟì ବିଭାଗ ବିସିକେସନ ଦେହୁରୀ, ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ, ଏବଂ ଏଫ୍‌ ଡବ୍ଲì ବିଭାଗ ବିଜୟ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହି, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here